Chceš mi říct, že kvůli vlaštovkám…

Chceš mi říct, že kvůli vlaštovkám…

Pokud vás zaujal lehce bulvární nadpis, jste tu správně. Tento příspěvek je o šmírování a o chvíli, kdy se do „slovních hrátek“ zapojila má žena…

Vlastně ani nevím jak se to stalo, ale najednou jsem při jednom ze svých vypravěčských snění dostal zřetelný záhlavek, který mě vytrhl z pohledu a já přešel z plynulého vyprávění v nesouvislé koktání neschopen slovního argumentu a na hraně schopnosti polapit potřebný vzduch. A stačilo málo…

Před lety se u nás zahnízdily vlaštovky a tím to začalo. Tak málo stačilo 🙂

Už si nepamatuji jak je to v městské zástavbě s konkrétně vlaštovkami na pozici zpěvného ptactva s jejich švitořením, ale u nás vlaštovky vypráví dlouhé příběhy. Neustálý kolotoč překrývajících se souvislostí, se kterým si zadá jen hejno usedlejších vrabců nebo vychloubačští špačci s plnými pupky. Pokud jde o vlaštovky, jsou slyšet i v konkurenci kosáků a hrdliček. Jejich rozsah švitořivého zpěvu je slyšet skrze prostor a když takhle jednou několik rodin vyvádělo své mladé, podlehl jsem jejich kouzlu vládnutí zvuku a prostoru, i zřetelně komunitní spolupráce mezi hnízdy.

Častokrát jsem se v tyto chvíle s obdivnými pocity zadíval do jejich kroužení v okolí a pozoroval jak jednotlivá malá hejna drží své kruhy a z počátku rozletu mladých si hnízda navzájem mísí letové prostory pouze minimálně.
Postupem času stromy v okolí sloužily k druhovému mísení a přípravám na odlet. Velkou část těchto zážitků mám zachyceno a postupně se o ně podělím.

V době již nedávné takto sedím a vyprávím své ženě o rozletu mladých z hnízda, které jsem sledoval a intenzivně fotil. V nějakou neuváženou chvíli jsem asi spojil nějaké souvislosti, protože má žena pronesla, a sami si zkuste doplnit tón,… „Chceš mi říct že zádveří nemáme hotové protože tam hnízdí vlaštovky?“ Sakra…jak se to stalo ještě dnes nechápu, ale vlastně ano. Musel jsem přiznat, že naší rozestavěnou předsíň ovlivňují vlaštovky svým hnízděním a stojí to za to. Už protože mi to další rok neprojde a Rehek i vlaštovky si budou muset najít jiné umístění hnízd.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..