Děti a technologie II. Počítač vs. Tablet

Děti a technologie – Srovnání Počítač nebo Tablet

Když se zamyslíte nad svými začátky práce s počítačem, věřím, že to nebylo hladké seznámení, že to bylo spíše komplikované. S pocity tlaku, myšlenkami na hloupý kovový šrot a s jednoznačným pojmenováním skupiny zajišťující šrotí servis. Pravděpodobně nebyl počítač běžnou součástí vašeho mladistvého života a dětství už vůbec ne. Oproti vám (nám i mě), dnešní mládež považuje počítač za naprostý standard. Ač zcela nerozumí co se děje uvnitř, bravurně ovládá vše, co lze k počítači připojit a nebo z něj získat. Včetně vašich zálohovaných dat, fotek, punkových demáčů z raných devadesátek… A dnešní děti jsou ještě o krok dál. Technologie je kolem nich už od narození a již ve školkách je intenzivně využívaná. Interaktivní tabule, prostorový zvuk, velkoplošné obrazovky jsou dneska tak běžné, že dítě jen čeká až bude moct. Až získá návod.
Tak je pravděpodobné, že až ony budou v našem věku, budou „počítače“ schopné uvažovat jako dítě a další generace již bude žít v částečně simulovaném prostředí.
Není důležité zda se to stane, nebo jakou svět bude mít podobu, je důležité dítě podpořit TEĎ, dodat mu potřebné podněty a možnosti rozvoje.

Počítač vždy nabízí širší možnosti, ale ta nejdůležitější hodnota pro srovnání je způsob ovládání. Sice se dnes rozvíjí možnosti ovládání hlasem, pořád nám zůstává myš a díky za ni.

Proč díky za myš?

Dítě, potažmo každý humanoidní  tvor, drží nástroj. Je jedno jestli pastelku, křídu, nůžky, nůž… nebo MYŠ, je nutná vrstva abstrakce v myšlení ke koordinaci ruky a nástroje. Nástroj držím v ruce, jsem uzpůsobený k ovládání ruky. Pak je v ní něco navíc, co je nyní s dosahem krapet větším, krapet jiné a krapet jak z jiného světa… přesto se snadno toto vše dítě naučí koordinovat.
Přidejte nepřetržitý růst dítěte,  takže se celá tato činnost zaměřování a srovnávání se, dělá prakticky znovu a znovu. Jde o komplexní motosenzorický vývoj dítěte.
V případě myši přidejte, že dítě se dívá jinam než kde manipuluje s myší (s nástrojem). Chirurg se využití robota učí roky… Dítě dá pár pokusů a od té chvíle jde o projevy mozkového mikrochirurga 🙂
Tohle přece chcete podpořit.

Navíc počítač umožňuje připojit skvělá zařízení jako jsou mikroskopy, skenery, tiskárny … dítě vidí proces zpracování v reálném čase. Od zaostření na hmyzáka pod mikroskopem, přes úpravu na obrazovce a výtisk omalovánky z hlučné krabice pod stolem. Možností je nepřeberné množství.
Hry typu puzzle, malování a vymalovávání, postupné plnění úkolů, vše s využitím myši vede k silné podpoře vědomé motoriky.

Využití počítače vede děti k akrobacii :)
Využití počítače vede děti k akrobacii 🙂

Dále počítač umožnuje jednoduché přepínání mezi profily a dítě se snadno naučí přihlašovat na ten svůj již ve třech letech. Stačí fotka a jména velkými písmeny. Svůj profil mějte samozřejmě chráněný heslem 😀
Připravte dítěti na plochu zástupce programů pro psaní, malování, zábavu i učení. Omezte internet a přístup ke svým datům, běžně volně sdíleným v domácí síti. Povolit a přidat práva můžete vždy, ale zpětně zachránit se dá už máloco. Buďte striktní a zakažte vše. Chráníte tak i dítě před zbytečným blouděním v systému, jen protože kliklo…
V tomto pohledu se mi zdají Windows 10, dobrým startem. Ne že by nastavení bylo ve starších verzích těžké, jen teď je to celé snazší.

Postupně povolíte Youtube.com a další služby.
Mějte se na pozoru a na youtube si založte účet. Klidně ať má anonymní povahu, ale bez přihlášení vám bude youtube nakládat strašnou masáž. Opravdu je vhodnější se přihlásit a ovlivňovat výběry a nabídku.

To samé se týká nepřeberného množství her, kde na začátku stačí vlézt na web slunečnice.cz a najít hry z doby prvních počítačů (takzvané osmibitovky). Dítě není potřeba ohromit silou virtuální reality dnešních her, jde předně o podporu logiky a motoriky. Zobrazení křemíkového světa může počkat.

Tablet toto vše výše uvedené umožňuje v určité míře také. Je těžší vše nastavit a chránit, ale jde to.  S hrami je to horší, neb vše je jen o penězích a přístup k tabletové platformě tomu odpovídá. Naprostá většina her chce donutit uživatele k nákupu doplňků. Kromě toho chce přístup k zázemí tabletu a mnohdy i k domácí síti. Hloupý program pro vymalovávání devíti barvami chce přístup k foťaku, mikrofonu, hovorům, galerii obrázků (s mnohdy důvěrnými fotografiemi pořízenými dítkem), opravdu drzý je požadavek na monitoring názvů a typů připojených zařízení ke koncové WiFi … a šlo by výčtem pokračovat. Možnosti jednotlivých nastavení oprávnění a úrovní co kdy kam, včetně schválení/zamítnutí při každém pokusu, jsou dostupné až v novější historii a ne každý tablet (a uživatel) zvládne aktualizaci.
Některá zařízení se tak jeví pro dítě nevhodná. Ale to není novinka. Dítě, stejně jako vás, bude rozčilovat doba čekání na reakci tabletu, zdržování se nedostatečným dostupným výkonem.
Má-li tablet sloužit, musí vyhovovat vám plus rezerva na pokrytí přelétavosti mysli dítěte. Také hraje roli váha přístroje. Dítě jej bude držet ve všech možných nepřirozených polohách.
Výhodou tabletu je také motorický rozvoj. Sice je jen v úrovni mačkám co vidím a patlám prstem odsud sem, ale na doplnění možností je tablet dobrý a dá se s ním začít dříve.
Jako brzký dárek spíše nevhodný.
Tablet svádí k odkládání dítěte „do služeb elektronické chůvy“.

Vlastní počítač ano, Youtube.com bez dozoru NE.
Vlastní počítač ano, Youtube.com bez dozoru NE.

Dobré je, pokud se technologie v rodině sdílí. Jakmile má dítě počítačové prostředky jen pro sebe, začíná být jeho pozornost poutána nevhodným směrem ven z dětského světa. To nechávám na škole, do té doby je čas si hrát se vším a dobu s počítači regulovat.

Nezapomeňte, že dítě potřebuje především pohyb a rozvoj celistvé motoriky, počítače vždycky může dohnat…

Dítě potřebuje především všestranný pohyb a zátěž pro systém tělesné motoriky
Dítě potřebuje především všestranný pohyb a zátěž pro systém tělesné motoriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..