Jak jsem manipuloval… Já nechci

Jak jsem manipuloval a ještě nepřestal 😉

V dětské části života každý z nás zažil nějaký způsob manipulace ať té pozitivní či té horší, nátlakové. U nás to není jinak a manipulujeme jak jen to jde, aby další den měl více možností. Ono totiž pokud si spočítáte kolik energie stojí nátlak a kolik potřebné divadlo. Hérečka bude i z vás…

Volně navazující na slovní hrátky Coproč…

Tradiční vzdor Já nechci…

Chcete-li aby dítě bylo pomocníkem v domácnosti, zvažte zda je správná cesta neustáleho nátlaku musíš to udělat a chabé argumenty, které vedou k povážlivé polemice hodnoty dítě a hodnoty dospělý. Ona ta vhodná správnost jde vypozorovat kolem nás. Je relativně málo možností jak vmanipulovat. Ještě méně je vhodných příležitostí a úplně nejméně je zdařilých pokusů jak dítě nenápadně popostrčit. Popostrčit s využitím manipulace dříve než prokoukne pozadí hry. A pokud dětem něco jde, tak objevit rozdíl pouhého rčení proti jejich vnímání reality. Proto je důležité si uvědomit potřebu divadla velice záhy a nikdy ve hře nepřestat.

Když totiž máte představu, že dítě zvládne udělat myčku a chcete aby ji již dělalo, je to většinou na vhodný čas již pozdě a zbývá jen musíš nebo velice kvalitní (a manipulativní) vysvětlení. Je potřeba začít mnohem dříve a stejně jako princip „natírání plotu“ v Dobrodružství Toma Sawyera hrát jak vás to baví a jak je to hodnotná práce.
Vynechte hloupé připomínky jako nemůžeš zase to rozbiješ a podobně. Slovní výčitkaření, nepotřebný hnus v komunikaci nejen s dítětem. Využijte situaci pro zdůraznění křehkosti skleniček a ukažte jemnou práci, otlučení hrníčků a rovnejte je, poukažte na ostré nože a se špičatostí vidliček nechte ratolest skládat příbory. Pak talíře, hrníčky i skleničky a dělejte to pořád spolu. Čím déle využijete fixaci společné práce, tím samozřejmější výpomoc to bude a pak jednou přide čas si práce rozdělit 😉 Nespěchejte!

On totiž vzdor typu já nechci pochází od rodičů, jsme to my rodiče kdo si nechceme/nemůžeme zrovna hrát, jsme to my komu se taky do té myčky zrovna nechce a dalo by se pokračovat. Věci je potřeba dělat alespoň neutrálně, když to nejde s úsměvem. Čím více je vaše nechci, tím náročnější bude dětský obranný val Já nechci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..