O mně – profesně

O mně – profesně

při sběru podpisů pro možnost kandidatury do zastupitelstva obce Nelahozeves jsem byl sousedy požádán, abych taky o sobě něco sdělil. Prý něco o své práci, o mé profesní historii… lehce neformálně…

Absolvoval jsem v letech 1990-1994 VSŠ PV Martin/VSOŠ Vyškov (Vojenská střední odborná škola) v oboru ženijní strojní.
Ukončeno maturitou z předmětů český jazyk, matematika, elektrotechnika  a odborných předmětů, s průměrem 1,0.
Na škole jsem byl doslova šprt, armáda dávala možnosti sebevzdělání a já je využíval.

V této době jsem začal pracovat s IT technikou, v té době „dvaosmšestky“, PP06, Commodore-C64 a na trhu byla 386 bez HDD a 1 MB paměti v ceně kolem padesátitisíc.
Měl jsem k dispozici počítačovou učebnu a rozsáhle admin možnosti. Vypracoval jsem zde výukový program v GW basicu (a Q basicu) o pružinách. Návrhy, stlačení, závislosti… s programem jsem obsadil druhé místo v celoarmádní soutěži odborné činnosti. První místo obsadilo výukové video.
Také jsem zde dělal první lokalizaci hry se změnou kódování pro jinou platformu Basicu. Cílová platforma byla PMD-85 s páskovou jednotkou a možnostmi bitové grafiky pro jednoduché animace.
Armáda mne naučila mnoho vzorců, které využívám do dnes a díky jí za to.

Po škole jsem dělal několik startovních zaměstnání – práce v elektroskladu, kalkulace zakázek (většinou výkopové práce a terénní úpravy), CNC obrábění
Větší přelom byl v pozici obchodní zástupce a spolupráce s firmou zabývající se zastupováním kabelových televizí.
Navštívit tisíce domácností (v regionu severní, západní a střední Čechy) je velice zajímavá zkušenost.
Práce mě bavila, ale musel jsem přestat ve chvíli, když jsem si uvědomil, že sleduji lidi na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem a vím jména, adresy, jaké mají pokojové květiny a u mnohých i rok narození.

Další meta byla grafické studio, grafické a kresličské práce, poradenství a zprostředkování.

ale nejdůležitější profesní okamžik na mě teprve čekal…

Skřivánek s. r. o.

Někdy kolem roku 2006 jsem nastoupil do společnosti Skřivánek s.r.o. a od té doby jsem tam s různými úkoly a formami spolupráce do dnes.

Začínal jsem jako IT support pro nově nasazovaný informační systém firmy. Mým úkolem bylo testování systému a návrhy na rozvoj. Školení zaměstnanců a řešení jejich problému se systémem.
Ke zjednodušení i své práce jsem vybudoval intranet firmy postavený na technologii Sharepoint services. Intranet spravuji stále.

Po nasazení informačního systému firmy jsem přešel do CAT oddělení. Do portfolia dovedností jsem zařadil precizní znalost práce s CAT nástrojem Across. Pro tento nástroj jsem vytvářel metodiku a školil zaměstnance, překladatele i několik jiných systémových správců v jiných firmách.
Správa Across serveru a 800 uživatelských licencí.

Jeden CAT nikdy nestačí… další nástroje mého denního užití jsou CAT nástroje MemoQ a SDL Trados studio. S Tradosem pracuji již od doby „tageditoru“.

Zhodnocení této etapy vzdělávání ve firmě jsem využil na manažerské pozici, při budování oddělení Produkce.
Úkolem tohoto nového týmu bylo na sebe stáhnout veškerou práci v zázemí firmy a stát se technickými machry úrovně supportu.
Tato etapa se zdařila a slova následných vedoucích byla o „nástupu do rozjetého vlaku“ 🙂
Po startu oddělení jsem se vrátil zpět do CAT týmu a vytvářím nové cesty ve vzdělávání zaměstnanců a ve využití nástrojů pro překladatelskou práci.

Reference:

Reference od zaměstnavatele
Reference od zaměstnavatele

 

 

 

Josef Mareyi – kontakt

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..