Osobní prostor v zahradě III.

Osobní prostor v zahradě III.

v počátcích tohoto bloku jsem zde psal, jak je důležité vytvořit dítěti osobní prostor, kout který je spíše jen jeho a nechat v tomto prostoru ratolest živelně řádit. Můžete tak pozorovat a spolu s dítkem zažít mnoho zajímavých chvil a mnohdy nečekané zážitky.
Jedním z větších zážitků to u nás byla Muší polévka popisovaná v příběhu Dobrá kuchařka. Věřím, že dítě je v takové zóně citlivější a svým způsobem pak zkoumá i ostatní zákoutí zahrady. Když pak popíše svými slovy co se děje kolem něj, je to Dar. Příkladem může být abstrakce v komunikaci a skřítci v kořenech (příběh Absurdity komunikace IV. Vše je příběh a proto se to stalo).
Jenže někdy…

Tati podívej mojí kuchyňku si oblíbili skřítci…

Sice se věnuji abstraktním tématům, ale tady jsem čekal havěť z hmyzí říše. Například rodinku roztomilých pavouků, větší chrobáky nebo tak něco. No optal jsem se a samozřejmě narazil na totální rozpaky mé dcerky. V jejích očí bylo znát, že je překvapená mou neznalostí a také s tónem „tati jak to že se musíš ptát…“.
No musel jsem se zeptat… ale tati přece víš, že skřítci mají rádi houby a podívej… Vskutku, část kuchyňky byla plná klouzků.

Totiž před pár lety to byl kout vzniklý z ničeho. Původní sezeníčko na kafíčko a kuchyňka vznikla až časem a teď se potvrdila moje dětská zkušenost od mé babičky, která vždy při čištění hub oddělovala ještě nepoškozené mycelium a dávala je pod kameny, do drnů a říkala mi o úlitbě a poděkování přírodě.

Návrat mycelií, byť s nízkou šancí na rozrost, byl pro ni jako rituál. Pouze odřezky pro prasata, ale jakmile bylo na hříbku či houbě ještě mycelium, vždy jej takto zpracovala. Sice jsem nikdy nezjistil, zda měla úspěch. Dělám to však roky v lese a pokračuji s tím i doma.

Zda je náš aktuální rozrost mycelia daný touto metodou nebo se klouzek sám tak rozjel nevím. Vzhledem k šancím plísní a poškození mycelií bych spíše dal na ty skřítky…

A ono je to nakonec jedno. Důležitý je ten nečekaný výsledek a možnost pozorování vývoje hub až k výtrusům.

 

Kromě tohoto pozorování v dětském koutku nám vyrostl ještě jeden na ideálním stanovišti vedle vrat a toho jsme sledovali denně až do většího deště před pár dny. To už starší klouzek nedal a po nasáknutí vodou již začal odehnívat.
Zajímavé bude další roky sledovat, zda výtrusy těchto dvou starších kusů ovlivní množství hub v příští sezóně.

Možná není potřeba věřit na skřítky, ale proč se nespojit s dětským světem a mít to pak celé jednodušší.

One thought on “Osobní prostor v zahradě III.”

  1. Dobrý den,
    máte moc pěkný web. Měl byste si pořídit včely. Máme je na zahradě ve Střešovicích a je to oživení. Ozvěte se mi prosím Vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..