Technologie pro domácnost – sušička

Technologie pro domácnost – sušička

Sušička je v naší domácnosti ideální technologie na provoz s využitím solární technologie. Sušit je potřeba v době, kdy slunce svítí nejvíce a tak je její provoz nejlevnější a nejlepší je, když se aspoň měsíc nezastavuje… Sušíme rajčata, chilli, jablka a hrušky na křížaly…

Chvíli jsem přemýšlel, zda tento článek nedat spíše na energii svobody, kam by patřila pro technické detaily a využití solárních panelů…

V tuto chvíli už zahrada a produkční skleník produkují nadbytek rajčat a tak jednou za čtyři dny sklízíme, řežeme a sušíme rajčata, která pak nakládáme do oleje s bylinkami.
Sušení rajčat je pro některé odrůdy poměr až 1:10. Při takovém poměru je nutná velice citlivá práce s kořením a objemem soli.
Zlaté prase jsou veliké plody například jako Tyčkové rajče Toro, Tipo (F1).

Menší plody rajčat typu Bejbino či Nostalgie
Menší plody rajčat typu Bejbino či Nostalgie

 

Rajčata krájíme na čtvrtky, větší i na osminky, palcem vymáčknout dužinu a vyskládat hustě na plata. První pokusy jsem dělal s uzenou solí, ale vhodnější je připravit si směs vlastní. Používám kuchyňskou sůl, čerstvě drcený kmín a pepře. K tomu doplnění podle cílového produktu. Zajímavé jsou pikantní rajčata, kde do soli přidávám jemně drcenou papriku křídlatou.

V září začne chilli a zpracováváme směsi do 15 000 SHU, 100 000 SHU a sušené křupky rocoto (paprika chlupatá), a zvonečky (paprika křídlatá), také nakládané v oleji se zeleným pepřem.

Mezi tím jsou již k dispozici jablka a hrušky na výborné křížaly.
Letní jablka i přes koupel v citronové šťávě hnědnou, vydrží jen o chvíli déle, do průběžné sklizně pozdějších odrůd jablek.

 

Sušička ovoce a zeleniny je vhodné zařízení pro provoz na FVE. Sice ta naše bere 245W, ale je to spínané zatížení a s maximální periodou sepnutí 20 vteřin. Takto běží trvale pouze ventilátor a topné tělísko neběží tak dlouho, aby došlo k zatížení i malého FVE zázemí.
Na bateriích je vidět zatížení jen v noci a přestože pracují 10 hodin s odběrem větším než má chladnička, se sušičkou se snadno vyrovnají. Přes den je krátké spínání také spíše ku prospěchu. Díky krátkému spínání zátěže vyrobí FVE v době kdy sušíme mnohem více energie.
Ve 24 hodinách jde v dlouhodobém pohledu až o 1,5kW více, kdy je využit špičkový výkon fotovoltaické elektrárny.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..