O mně – mé zájmy

O mně – mé zájmy

jen profesní práce nestačí, člověka tvoří také jeho zájmy…

Mé okruhy zájmů tvoří tři základní pilíře – příroda, technologie a v neposlední řadě sám člověk. Asi zbytečné hledat kdy a kde se který zájem probudil a tak historii vezmu zkrátka…

Příroda je součástí veškerého mého konání, na těchto stránkách, na jiných webech které provozuji, a tak se k ní vrátím až v části O mně – Proč. Jedno z proč je kombinace rozvoje sociálního zázemí obce a komunitní stavby zapuštěné do krajiny a s tím související projekt Lešanský sad, který není jen o sadu Višňovka a obnově úvozových cest.

Technologie

Technologiím se věnuji prakticky od vždy, kdo vyrůstal se stavebnicí Merkur dozajista chápe. Armáda mi následně poskytla zázemí vzdělání ve strojích, motorech, hydraulice, ovládání, principech, … ve všech těch báječných tématech pro malé kluky. Ve čtrnácti letech mi půjčila na vyzkoušení vše o čem šlo snít a s každým rokem přidávala nové hračky a poutala můj zájem.
Samozřejmě, že jsem podlehl a tyto hračky používal. Nezáleželo, zda jde o ženijní lopatku a zakopávání se nebo jízdy s Tatrou 813 a hrátky s pontony. Rád jsem si hrál s baterkami ve vysílačce i s přívěsovou elektrocentrálou 60 kW a zakopávám se do dnes.

U podobného přívěsu jsem maturoval: EC60kW_Army_CS a tehdy se mě zkoušející zeptal na v té době jakousi absurdní technologii ve formě fotovoltaiky… Chápete, já stojím před strojem pro vojenský tábor, spíše malou vesnici… a on mi povídá o Hippies technologii v USA, kterou sice testují i armádní složky, ale nejvíc je využívaná na obytných přívěsech… Kdyby věděl co tenkrát způsobil, jak moc probudil můj zájem o Fotovoltaiku!
Vlastně jsem pak už vždy plánoval, že až budu mít dům, bude na něm fotovoltaika 🙂

Nikdy mě téma nepřestalo bavit a  následně jsem s hrůzou sledoval, že ačkoliv technologie zlevňuje a jsou rozsáhlá dotační schémata, pořád jde o systémy pouze pro ty co již mají peníze, mohou si takový systém pořídit a následně ušetřit… v podmínkách ČR dokonce vydělávat.
Tento rozpor prezentuji na stránkách „energie svobody“ CZ, v energetické polemice z roku 2011 a následných článcích.
Dnes je rok 2018 a pořad je to stejné… rozpor mezi principem technologie a způsobem nasazení technologie… ale to je už spíše o člověku, o lidech ve vedení…

O technologii, ovládání a principu člověka obklopeném technologií se rozepisuji také na webu http://mujkolegaui.cz/, kde naznačuji stránky nedokonalosti člověka a využití dovedností již dnešní umělé inteligence.

O člověku

Jsem spíše samotář a ačkoliv často obklopen skupinami v souznění, neustále mám na paměti, že v rozhodnutí a úkonu je každý z nás sám. Proto ve své činnosti vedu v patrnosti vliv na ostatní a vliv mne zajímá i s vývojem v čase.
Mnohdy, i ve své práci, musím jít za hranice všednosti, protože tu už známe a víme jak funguje, ale když potřebujeme najít něco nového, ego musí stranou a je potřebný pohled od skupiny, komunity nebo naprosto z jiného úhlu souvislostí. Když se pak rozpovídám, jsou to vzdušné zámky s létající samonosnou konstrukcí, s vlastním pohonem a soběstačnou zahradou…

Oxymóron samotáře naplňuje má  radost z práce s lidmi. Rád rozvíjím, školím, popostrkuji. Sbírám co nejvíce dostupných vjemů a projevů, včetně emocí a nuancí, abych našel v čem mohu být tomu druhému nápomocen…
Ku pomoci rozvoje možností, nikoliv odvedení práce za někoho!
Přátelé mě kdys nazvali šamanem svého kmene, a ač jsem se tomu vyjádření smál, přijal jsem jej za své a obsah této formy naplňuji.
Může se proto stát i vám, že místo toho co mi říkáte, se budu ptát já na to co mi chcete říct. Občas jsem proto slyšel „Ty mě neposloucháš…!?!“… ale ano, naslouchám pečlivě a z bláta řečí  najdu odrazový můstek  🙂

 

Josef Mareyi – kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..