Rychlení v naší jeskyni – první krmení mláďat

Výživa pro mladé rostlinky je citlivé téma, minimálně tak, jak jsou citlivé pěstované rostlinky. Mezi plodinami připravovanými pro zahradu je velký rozdíl a je velice snadné výsadbu poškodit. Naprosto jedinečným pomocníkem je akvarijní voda, která v první fázi dodá nejjednodušší formu stavebních látek.

V dobře udržovaném akvárku je voda poživatelná a s půdními filtry i zajímavé chuti. Podmínkou je vydatná rostlinná základna a menší množství ryb s podporou vydatné biologické filtrace. Pak akvárko poskytuje Živou vodu, která nastartuje půdní procesy a podpoří plným spektrem živin naši zatím málo vzrostlou výsadbu.
Detrit z hloubkového čištění akvárií je výborným hnojivem pro pokojové rostliny a také jej využijete při podpoře tvorby květů. Pro mladé rostlinky je detrit příliš silný.

Další možností jsou tekutá hnojiva, která poskytují zázemí pro laboratorní hrátky. Výběr na trhu je dostatečný a je jen na vás jak kvalitní hnojivo zaplatíte. Dlouhou dobu postačuje také odstátá voda, tak to není potřeba přehánět. Dvoudecové balení stačí na jarní sezonu běžné přípravy. Pro našich cca 500+ pozic kupuji litrová balení, která spotřebuji po přesazování do větších květináčů a při zahradní výsadbě již používám jiné způsoby podpory.

V naší jeskyni s využitím drceného kokosového vlákna není vhodná jarní jícha. Ačkoliv jsou již od února dostupné mladé výhonky kopřiv k naložení, získaná jícha je příliš ostrá. Využije se také až později. V případě náznaku povrchového napadení rostlin je vhodné pár kapek jíchy přidat do ochranného postřiku. To platí v BIO užití, při použití chemických „kapek“ je potřeba roztok jíchy a ochranného prostředku vyzkoušet. Širokospektrální prostředky mohou poškodit i příznivé organizmy v roztoku jíchy. Roztok z kopřiv zahubí i první příznaky Amerického padlí a je tak v zahradničení velice důležitou podporou. Jíchu v drobné míře mají rády také sukulenty.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..