Mějte doma chilli žrouta

Mějte doma chilli žrouta

Víte jak málo stačí, aby se dítě cítilo odstrčené?
Uvědomujete si jak silné je skupinové cítění dětí a jak je potřebné neustále vytvářet společné kruhy? Podívejte jak se dá pracovat s chilli…

Pár let pěstuji chilli z oblastí Peru a ač jsou dole na stupnici pálivosti SHU, na dítě je to stále sakra dost. Pěstuji s přebytkem k prodeji a výměně. Jednou při prodeji jedového pytlíku (mix chilli podle výběru na váhu) a diskuzi, co je která paprička zač, jsem úplně náhodou zaznamenal pozorující pohled dítka a pomalu nastupující smutek v očích. Chvíli jsem také pozoroval situaci a uvědomil jsem si, že je náš kruh milovníků chilli uzavřený a tak vzdálený, až se jeví nedostižně a mé dítě pociťuje oddělení od jediné dostupné skupiny kolem.

Hned jsem sedl k počítači a zajistil dvě nepálivé odrůdy, které jsou zajímavé vzhledem i chutí. Převislá Volante® Mild Orange a keříčková Sangria ornamental. Obě rostliny jsou i těžko zaměnitelné s ostatními druhy.

Následující sezónu tak dcerku čekalo obrovské překvapení. Samozřejmě s podaným divadlem až k pobídnutí ochutnej … dítě vám věří a udělá to. To překvapení v očích a znatelné vychutnávání při žvýkání… Udělejte to samé! To chcete vidět!

Od té doby je to taky chilli žrout!

Patří do party a teď už dalším dětem vysvětluje, které papričky pálí, které chilli pěstuje sama a dá se jíst.
Vychovává příkladem další Chilli žrouty v okolí 🙂

 

I pro děti jde nakonec o první zkušenost a vědomí, že pálivost a bolest přejdou za určítý čas. By řekl dospělý…ale pro dítě je čas abstraktní a pálivost je nekonečně dlouhá. Není za chvíli to přejde. Neexistuje stav potom…v tu chvíli je to jen ta pálivá bolest. Dejte pozor, ať ta bolest není podaná z vašich rukou. Ať je to zkušenost získaná vlastním rozhodnutím ochutnat 🙂 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..