Rychlení v naší jeskyni – Přesazení a slunění

Díky periodě pršivého počasí příznivému přírodě máme čas ukončit pokusy dětské vědy a přírodovědné koutky přípravy sazenic a přesazovat a přesazovat… Cyklus však nikdy nekončí, když jsme zjistili, že pod LED30W dozrávají okurky, nakvétají keříčková rajčata a papriky nasazují mohutné květy, jevila se i oprávněná otázka dcerky… tati a necháš mi tu některé? Nu, a co na to říct? Taky mě to zajímá!

Fázování sběru sazenic

Každá plodina, i z jednotné sadby, má jiný ideální okamžik přesazování a nelze úplně adekvátně reagovat na tuto krátkou chvíli a zlehčeme si práce dávkovým výběrem sazenic k přesazení. Jednoduše sbírejme již vhodné rostliny k přesazení. Pokud jde o monodruhovou skladbu je to snazší. V případě kombinované skladby vyřazuji první rajčata, protože zvládají nižší teploty a je snazší je připravit na slunění. Následují papriky, které už postupně sluním, ale většinu sadby ještě z důvodů teplot chráním. Kápie jsou krásně nakvetlé a tak raději nachlazení neriskuji. Chilli na svou slávu teprve čeká, protože z pohledu našich plodin je nejrozmazlenější a zatím je pro ně chladno.

Vzhled a zdraví sazenic

Podle fotografií je zřejmé, že většina sazenic měla přijít do většího květináče již dříve, čímž by ale vzrostl potřebný prostor více než dvojnásobně. Také jsou sazenice rajčat krapet vytáhlé, tedy tyčkových odrůd, protože oproti nim se keříčkovým odrůdám daří již pod LED30W. Papriky trpí spíše větší potřebou prostoru, jinak jsou dobré výšky a s nasazenými květy. Při bližším zkoumání jsou napadeny nějakým malým roztočem. Což je skvělý bonus, protože reaguje na běžně dostupné prostředky ochrany proti žravým škůdcům. Jelikož je ještě na papriky dost času, dovolil jsem mu se trochu rozjet a poskytuje zajímavé pozorování. Chová se totiž jako mšice velká desetinu milimetru. (Racku mám pro Tebe hrátky)
Vzhled a síla rostlin je důležité kritérium pro slunění, které je velikým šokem pro plodiny připravovaná pod umělým osvětlením.

Slunění sazenic

V našem pokusu pracujeme s maximální LED 50W, u té mě nalákal výrobce prohlášením, že svítí jak 400W halogen. Takže když jsem úspěšně pod stolní lampičkou HAL20W sbíral lesní jahody, tohle mělo být světelné dělo. Správně však měl výrobce napsat, že toto těleso pracuje jako halogen, protože tak rozhodně hřeje. Kromě vysoké sálavosti tepla má teple bílý odstín a je to meta pro sázku na jistotu pro zdravé sazenice zahradních plodin. Proti slunci je to však pouze zlomek výkonu (cca 1000W/m2) a pokud sazeničky vystavíte přímému slunci, jejich buńky se doslova uvaří a rostliny oschnou. Je proto důležité načasování na období plánovaného spíše neslunečného počasí a nebo začít stínem. I ve stínu, kde není chladno, má slunce větší světelný tok doprovázený mnohem širším spektrem záření v různých vlnových délkách než LED a proto dříve je lépe aby byl čas na plnou aklimatizaci. Nikdy nepočítejte s přímou výsadbou bez aklimatizace.

Otužování sazenic

Stejně jako na hrozby při slunění je potřeba myslet i na teploty, kterým rostliny vystavujeme. My máme terárium při pokojové teplotě a svítidla jsou součástí vnitřního prostoru. Naše sazenice jsou tak na teplotu velice rozmazlené (noc18/den25). Při takových podmínkách je na start v noci méně než dvanáct stupňů rizikem. Po pár dnech už je lépe, ale teplotní šok na začátku může znamenat zahození květů i zbrzdění růstu. Při kombinaci přesazení a otužování může dojít k chybě vývoje a sazenice se zastaví klidně i na více než deset dní. Lépe fáze nespojovat, každá je rostlině nepříjemná. Rozhodně nespojit přesazení a slunění, tato kombinace přímo ubírá šance o 70% a jde o život sazenic, protože rostlina se nejdříve musí začít krmit po přesazení aby zvládla zchladit povrch listů dostatkem cirkulované vody ve svém těle.

Slunění a otužování mají společný vrchol trojúhelníku v podobě fotoperiody na kterou je nutné brát také ohled. Tedy princip ráno osvit, když je venku ještě chladno, dopoledne až odpoledne slunění, pokud je to možné, a večerní dosvit po úklidu sazenic na dodržení fotoperiody.

Vyplatí se příprava?

Osivo

Náklady na osivo jsou nejcitelnější. Vždy se vyplatí si připlatit za odrůdy, které odpovídají záměru cepovaní. Například pro zahradníka „Nemám Čas“ jsou vhodné plodiny i pro polní pěstování, „Nemám vodu“ jsou lepší plodiny s periodickou závlahou a pokud jste zahradník, co má rád titěrné opečovávání rostliin, budete volit spíše plodiny vhodné pro kapénkovou závlahu, s předpěstováváním již v brzkých dnech a celkovou nutnou péčí po celý čas pěstování. Já jsem spíše typ „Líný zahradník“ a rostliny učím tezi Řekněte si symptomaticky o péči 😉

Elektřina

Při krátké hře s čísly pro naše podmínky znamená méně než 1W na sazenici. Totiž osvětlení 3x 30W a 2x10W, spínací hodiny 4W. Osvětlení je také součástí obytného prostoru a spínačky ovládají původně časování osvětlení akvárií. Tedy 114W/h a stávající celkový počet sazenic je 75 sazenic různých druhů rajčat, 70 sazenic různých druhů paprik a 10 sazenic chilli. K tomu bonus okurkové květináče. Osvit 14 hodin denně a končí nám cyklus s chilli zhruba na 100 dnech, v té době jsou už rajčata v zemi. Dohromady je to v elektřině 1,1kW na sazenici a čas přípravy. Přímé náklady elektrické energie jsou tak kolem pěti korun na sazenici.
Žel použité LED reflektory nebylo možné zapojit na FVE, protože i při sinusovém průběhu měniče LEDky drnčí a na PC UPS zase jemně mihotá jas.

Voda

Voda studniční a dešťová, v kombinaci s akvarijní vodou při výměně.

Na dobývání studniční vody mám čerpadlo 330W a voda jde slepicím, zalévám květináčové chovy dřevin. Žel letošní rok je hladina studny o několik desítek cm nižší. Když si vzpomeneme na zatopené sklepy po přerušení cest novou výstavbou, je toto začátek další etapy jiného pohledu na potřeby zahrady a člověka v ní.

Lidská práce a člověkohodiny

Celé protkáno zábavnou prací a výzkumem, tedy osobní energií a prací okolo…samozřejmě s trpělivou podporou mé ženy při našem přesazování v obýváku, sázení v kuchyni…

Ono když se člověk otrká a naučí se reagovat na symptomy, nikoliv svůj navyklý vzorec obsluhy „Mělo by se“, tolik práce s tím není, spíše pozorování vývoje a vzdělávání v neuvěřitelných detailech nejen péče o plodiny. Třeba mým zásadním překvapením bylo, že si i okurky v chybné fotoperiodě (ihned plodí) poradily s několika druhy plísňových chorob vzniklých vysokou vlhkostí na dně terária. Stačilo častěji větrat a houbičkové povrchové plísně vymizely. To je totiž moje největší budoucí Proč…

Tati, proč to děláme?

Tuto otázku pokládám čistě do textu, protože u nás zbytečné otázky tohoto typu nezaznívají 🙂

Nás to rozhodně baví a tak si kupujeme sazenice plodin na srovnání a hlavně ty, co chceme vyzkoušet v budoucnu jako novinky v našem chovu. Jinak nám všem doma přijde naprosto zbytečné pro naše podmínky kupovat typové sazenice.
Navíc je do další stupeň spolupráce s přírodou v potřebném vývoji podmínek a také příprava na osazení interiérové zahrady v blízkých týdnech a zde jde už o krásu a funkčnost.
Také o dispozici denního světla pro pěstování a tak řízený dosvit bude pouze pro dodržení tropické fotoperiody a ve slunných dnech s ovládáním čidly, které by také měl převzít Racek.

Dalším důvodem je náš společný výzkum symptomatických projevů rostlin v interiérovém plnohodnotném pěstování plodin pro potřeby například kosmických letů, kolonizace nedostupných končin, PostApo, suchu a jiné doby či formy pro zahradní pěstování (například celoroční interiérové biotopy)… snadno představitelné podmínky, které mohou ve věku dospělosti našich malých dětí být zcela normální.
Související moje větev je příprava podmínek pro strojové učení (deep learning), kde předpokládám výchovu kolegy Racka, v podobě projevu umělé inteligence, který po mě převezme symptomatický průzkum a symptomatické řízení biotopů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..