Když se řekne rozšířená realita

Když se řekne rozšířená realita…

je to princip „Zajíc v pytli“ a do tohoto pojmu se vejde široké spektrum možných dalších popisů.

Jeden z nich byl formát VRML (Virtual Reality Modeling Language) a jeho podpora Internet Explorerem. V editorech pracujících s výstupem v tomto formátu si šlo již před dvaceti lety vymodelovat dům, nechat v krbu plápolat oheň, na stěnách nechat viset pohyblivé obrazy jako v Harry Potterovi, výhled z okna do modelovaných zahrad. Relativně snadno šlo využít předdefinované knihovny a na prvek stůl položit prvek počítač, na monitor nadefinovat běžící simulaci a její zvuk rozložit do místnosti. Na police dát knihy a mnohé nadefinovat jako další objekt, možný vzít do ruky a dál s ním pracovat…
Přijde vám to spíše jako v nějaké hře? Ano, bylo s tím strašného _hraní, ale i špatný výsledek působil zajímavě. Vygenerovanou scénu bylo možné umístit na web a kdo si nainstaloval plugin do prohlížeče, mohl si celou scénu projít a užít. Datový soubor formátu VRML je v textovém zápisu plném čísel a když to autor nepřehnal s texturami a detailní animací v GIF, nebyl to formát až tak náročný na výpočet scény. Velikost zobrazení na malém displeji a velkoformátové projekci už zabírala výkon jen poměrně, avšak mnohem méně než například projekce filmu.

Další taková meta byla nabídnuta hrou lovení postaviček Pokémonů v reálném prostoru, kterému se na technickém zařízení dopočítává virtuální vrstva. Kamera snímá reálný prostor a displej zobrazuje již mix reality a virtuality.
Virtualita je zde doplňkem možností ovládání a vměstnání vrstvy hry do okolního prostoru. Ačkoliv kvalita zobrazovaného prostředí není extra náročná, výpočet celku vám starší, nebo méně výkonný, mobil zahřeje.

Zároveň v celé době probíhal vývoj periferií pro plné zobrazení věrného pohledu do virtuální reality. S více a více lepším zobrazením však stále roste potřeba výpočetního výkonu a cena periferií klesá velice pomalu. Proto se vyrojily i variety brýlí do nichž zacvaknete svůj výkonný mobilní telefon a zprostředkovanou virtualitu si můžete omezeně užít také. Uživatelské zkušenosti jsou totálně oběma směry hodnocení a tak tato zástupná technologie masovost nenaplní. Virtualita a brýle ano. Miniaturizace jde dopředu skokem a je to jen o ceně.

To však bylo podání virtuality Včera …

Není to možná celý rok, co se nejdříve na konspirativně označených serverech objevila zmínka o možném ovlivnění živého vysílání v přímém přenosu se změnou mluvy a mimik zabírané osoby. Na těchto serverech byla informace pravděpodobně kvůli popisu hash tagy autora videa, které jsou laděny politicky a směrem k prezidentovi USA. Videa na kanálu Youtube ukazují, že dnešní studiový výkon výpočetní techniky je velice vysoký i pro tyto hrátky a mix reality s virtualitou.

Stejnou dobu probíhají informace o online službách úpravy fotografií s pomocí algoritmů umělé inteligence a ukázky od rozporuplných pokusů po virtuální díla z křemíkového světa…

Když zavzpomínáte, kdysi stačilo málo, aby se dalo věřit fotografii. Retuše a zásahy bylo víceméně poznat. S nástupem počítačů a jejich vývojem se už mnohé změnilo. Člověk už musel být obeznámen s některými postupy úprav a projevy nedokonalosti, aby podvrh rozpoznal. Pozor, i toto platilo spíše v počátcích, a renderované scény jsou dnes plnohodnotné pro ošálení smyslu pro realitu. Dnešní grafici umí a jejich nástroje umožňují úpravy obrazu, že jen profesionál z oboru rozpozná prvky zásahu do originálu. Takže prostý lid neznalý možností přišel o možnost víry v to co vidím.

Ale i toto bylo spíše před ránem dneška, protože dnes už zobrazený svět pomocí počítačů spíše ztrácí prvky reality a přesouvá se do pohledu z křemíkového světa…

NVidia je prvním zdařilým průkopníkem v oblasti výpočetního výkonu i vývoje U. I. Dnes jí patří i prvenství prolomení bariér dostupnosti technologie pro manipulaci se zobrazenou realitou.
Nástroj UNIT (Unsupervised Image-to-Image Translation), využívající principu neuronových sítí ukázal možnosti transformace reality s plným ovlivněním vrstvou virtuality.

Trochu výsledek týmu NVidia připomíná seriál Battlestar Galactica, kde je ukázáno jak Cyloni (robotická inteligence) vidí svět a jak míchá vrstvy zobrazení, jak chce svět vidět.

NVidia s nástrojem UNIT v prvních krůčcích naznačuje možnost, například ve spojení s brýlemi pro mix reality, zobrazit okolní svět přepočítaně v celém podání. V extrému příkladu bude možné jít po chodníku a ve virtualitě místo silnice vidět rozvlněné moře nebo skalní sráz. Budovat zahradu a nechat si zobrazit simulaci časového průběhu jak bude vypadat po letech.
Vrstva přepočtu může být tak dokonalá, že ji lze využít až na hranici hypnoškolení. Nasadíte brýle a nesledujete jen výukové video, nebo mix reality s ukazovátkem co máte dělat, ale systém výuky s takovým přepočtem, že lze zrychlit vstřebávání podaných informací. Ve spolupráci s již dostupnou technologií pracující s okem, je to celé velice nadějné řešení.

Má to však mráček… NVidia nástroj UNIT uvolnila pro volné použití a tak je UNIT dostupný každému. Podle dalších informací, je možné nástroj rozběhat na takřka jakémkoliv počítači a záleží jen na dostupném výkonu. Tedy cílového výsledku manipulace se zobrazením reality může dosáhnout každý. Pouze s limitou doby cesty k výsledku, závislou na výkonu použitého počítače.

Osobně si myslím, že na tak mocný nástroj je pro veřejné užití ještě brzy. Dokud snadno podléháme marketingově zneužitelným scénám a je možné využívat nedokonalostí smyslů a mysli pro zisk, jsou na takový nástroj potřebná pravidla a varování uživatele.
Kdo z nás bude mít na očích brýle pro mix reality, aby mu umělá inteligence s nimi spojená pomáhala odhalit fikci z projekce kolem?

Toto je jeden ze zásadních důvodů potřeby ochrany uživatelů virtuálního prostoru (myšleno i internetu, který je virtuálním odrazem potřeb reality) a nutnosti tlaku uvolnit jádro U. I. pro domácí použití. Na to nestačí Cortana, Siri a další asistenti. Zde je nutné mít jádro pracující pro mě, nikoliv poskytující mi služby jež zprostředkovává a zmarketinguje někdo jiný. Dovedete si představit, že budete užívat Firewall a Antivir firmy, která o vás bude sbírat data a využívat je k marketingovému využití, případně výsledky hledání filtrovat a určovat jejich relevanci nikoliv podle vaší potřeby, ale algoritmu korporátu? Rád bych řekl já ne, a přitvrdil, já určitě takový nástroj využívat nebudu… ale lhal bych, Win10 jsem užíval hned při prvních vývojových sestavení s plným monitoringem chování uživatele a s potenciálním jádrem U. I. pro domácnost to bude stejné. Jakmile bude možnost domácího jádra U. I. sáhnu po ní s vysokou pravděpodobností také.

Do té doby jsme však v přímém ohrožení zdravého rozumu a úsudku z nečekaných kompilací podání křemíkového světa.

Další informace:

VRML formát: https://cs.wikipedia.org/wiki/VRML
Renderovaný obraz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Renderov%C3%A1n%C3%AD
NVidia Research: http://research.nvidia.com/publication/2017-12_Unsupervised-Image-to-Image-Translation
Youtube: Příklad přepočtu
Google Search: UNIT (Google nenalezne skvělý článek k tématu NVIDIA UNIT na webovém portálu Živě)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..