Pokoutník domácí – Tegenaria domestica

Pokoutník domácí je náš nejbližší jedovatý soused z řádu pavoukovitých. Dokáže dorůst velikosti dlaně, ale pozornost budí již při malém vzrůstu. Zatímco běžní pavoukovití jsou spíše nenápadní, Pokoutník si drze vykračuje napříč místností i při pohybu členů domácnosti.

Celý příběh začal jedním Strážcem…

Na úplném startu byla chvíle, kdy zpoza bojleru vylezl Pokoutník domácí úctyhodné velikosti přes pět centimetrů a pro své umístění dostal jméno Strážce bojleru. Vylézal jen v určité okamžiky, nejvíce byl k vidění brzy ráno. Pak ale nastal čas množení Třesavek a jeden pavouk z konkurenčního druhu nám Strážce sežral. Čímž vyvolal naši nelibost vůči Třesavkám obecně a také jsme začali Pokoutníkům více fandit. To v domnění, že Třesavky více vyhrávají. Časem se ukázalo, že to byla spíše náhoda a Pokoutník se dostal do sítě Třesavky nečekaně, protože další a další pozorování Pokoutníků ukázalo, že je to On kdo je tu Dravec.

Třesavka hoduje na Pokoutníkovi

Pokoutník domácí je zdatný Lovec

Pavouci Pokoutníkovití si nedělají stálou a velkou pavučinu, oni si vytvářejí cosi jako základnu a mnoho zkratek z ní. Jde o svazky propojených vláken spíše vodorovného směru a povětšinou vše pod stropem, pod překlady, podél stropních trámů.

Utkaná síť na základně, kam se Pokoutník vrací po lovu. V nepřítomnosti pavouka je síť přímo u stropu a vlákna jsou v klidu stažená. Teprve až pavouk po návratu síť odtáhne od stropu a roztáhne jednotlivé části pavučiny. Nohama je tak zaklesnut do senzorických vláken táhnoucích se do všech stran. Následně několik dní nažrán hnípe.


Na své základně, ale i kdekoliv na svém území, dokáže celé dny strnule trčet, pozorovat okolí a pak najednou v mžiku zmizí. Odpeláší si to neuvěřitelnou rychlostí a využívá k úkrytům i skulinky nebo díry ve zdech.
Na svých cestách za potravou vyrazí na obrovské vzdálenosti, pozorovatelně jsem naměřil 12 metrů po členitém prostoru od základny. Cestou musel minout víc než deset Třesavek a vyhnout se jejich utkaným nástrahám. Což pro Pokoutníka nepředstavuje problém, zaznamenal jsem jak mocnýma nohama trhá a užírá pavučinu s Třesavkou.

Jedovatý ale prý neškodný

Pokoutník domácí je opravdu jedovatý, naštěstí není pro člověka ohrožením a jeho zuby projdou pokožkou jen s velkými obtížemi. Navíc Pokoutník nemá zájem člověka kousnout, spíše po něm jen přeběhne za svým  cílem a nevadí mu ani lidská teplota a ani přirozená mastnota kůže. Dá se říct, že jsme pro prostředí a prostor vzájemně kompatibilní, nebýt lidské arachnofobie.

Pokoutník domácí pod suchým dřevem na topení
Pokoutník domácí pod suchým dřevem na topení

Jenže i tento pavouček má své pudy a „nervy… Jednou takto při focení a měření vůči palci se najednou rozeběhl, přeběhl mi přiložený palec a kousl mě kousek od nehtu do jemné kůže. Slabounce to píchlo, asi jako když se píchnete o jemně trnitý kaktus, spíše zasvědilo a já se zasmál stylem… a jsem jasnej Spiderman… Druhý den zůstalo svědění, třetí den pálení a pak  jsem z palce vyloupl cosi, co se v alternativní medicíně léčí mušími larvami… Z mého palce jsem vyjmul hnilobné lůžko jen o něco menší než je hlavička zápalky. Rána se po vyčištění záhy zahojila a pro zážitek to bylo skvělé, jen tohle jsem opravdu nečekal.  

Pokoutník domácí je pomocník

Když to jen jde, zkuste si na Pokoutníka zvyknout. Je to dravec a poradí si s hmyzem ve vašem okolí. I s tím hmyzem, který nevidíte. Také výrazně zredukuje počet Třesavek a i jiných menších pavouků.
Jeho jemné sítě, které táhne po celé stezce, zachytávají těžké kovy a jemné částice ze vzduchu.
Místo úklidu pavouka je tak výhodnější čas od času uklidit po pavoukovi.

Pokoutník domácí je oblíbenou mlskou všech čtyřnohých mazlíčků. Psi i kočky si na nich shodně pomlaskávají a tak redukují největší drzouny zasahující do komfortní zóny člověka.

3 thoughts on “Pokoutník domácí – Tegenaria domestica”

  1. Díky za popis.Máme jednoho doma ve dveřích. Už třikrát jsme ho vynášeli ve sklenici ven, pokaždé se vrátil, i když to bylo skoro 10 metrů na cestu od domu.
    Tak už mu říkáme Pepo, i když možná je to podle vzrůstu spíš Pepina ? A pokud nebude příliš navštěvovat před námi ostatní místnosti, asi si ji tu necháme ☺️

  2. u nás ve sklepě vítězí třesavky. Sežraly i toho největšího pokoutníka, který když šel po starém linu na podlaze, tak byly slyšet jeho kroky. A teď ovládají celý sklep.
    Jen pár postřehů o pokoutníkovi. Zřejmě má dobré „hrabla“, je schopen si do staré omítky udělat díru a potom pokračovat dále. Jeden se mi tak dostal kolem futer skrz zeď. Na zemi byla hromádka omítky/malty. Dále si dělají hnízda pod omítkou. Máme ve sklepě na omítce plno puchýřů, myslel jsem, že od vlhkosti, ale u stropu to nedávalo smysl, až později jsem zjistil, že z nich vylézají malí pokoutnici. A btw, strážce bojleru jsme měli taky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..