Rychlení v naší jeskyni – první ochrana

První práci s ochrannými prostředky je potřeba naplánovat nejlépe hned po rozložení sadbovačů, nejpozději však v době malých rostlinek.
Jde o postřik preventivní, na úrovni desinfekce prostor. Na začátku je tak potřeba malé množství roztoku a stopová koncentrace.
Také je mnohem snazší pracovat s tekutými prostředky, protože pro běžné balení sypkých ochranných prostředků je zapotřebí úroveň 0,2g a to odsypat neumím.

Pro sezónu intenzivního zahradničení a pokusů potřebujeme:

  • několik kapátet, na začátku také mikrokapátko
  • několik nádob s ryskami obsahu, je potřeba několik uzavíratelných pro snadné míchání obsahu
  • láhev s čistou vodou, ideálně s omezovačem průtoku
  • ochranné brýle a jednorázové rukavice
  • injekční stříkačka několika velikostí a jehla – některá balení ochranných prostředků mají ochrannou membránu proti vylití Pozor! Používejte pouze tupé hroty, ostré jehly nepatří mladším dětem do ruky ani při dohledu dospělého. Riziko zranění o hrot a potřísnění ochranným prostředkem je příliš veliké.

Když zapojujete děti, nikdy předem nevíte jak dopadne koncentrace roztoku, je proto vhodné použít nejdříve menší nádobku a získaný silný roztok následně rozředit. Na začátku pracujeme s poměrem kapek a v tom je pečlivost dětí naprosto unikátní, zapojte je!

První ošetření prostoru a povrchu substrátu je potřeba jako desinfekce. I při sebe větší snaze o hygieničnost není možná sterilizace prostorů, což by nakonec vedlo spíše k oslabení rostlinek a delšímu vývojovému cyklu.
Prvním postřikem tak předcházíte povrchové plísni při přemokření substrátu. Zde stačí malý organický zbyteček a vyroste sice krásná ale rozhodně nechtěná chlupatice.

První roztok stačí v setinové koncentraci proti zahradě, protože nebojujeme s nákazou a projevem, ale preventivně oddalujeme bujení všudypřítomných spor a první útok mušek.

Tip! Láhev na vodu s omezovačem je možné využít i pro dílčí zálivku při přikrmování jednotlivých rostlinek. Mám obrovskou spotřebu Sriratchy a její balení včetně uzávěru se mi jeví jako ideální. Uzávěr lze snadno desinfikovat.

Později si ukážeme útok padlí a druhově vyšších plísní s mnohem větší odolností. Před dvěma roky mi můj známý, také pěstitel chilli, poslal fotky napadené rostliny. Parazitická konstrukce vypadala jako křemíkové bytosti ze seriálu Startrek. Hledal jsem ji celou sezónu, až jsem ji našel ve stínu na spodní straně listů vinné révy a kusu větve shnilého akátu. To je tak běžný biotop, že jsem ji podrobil dalšímu zkoumání, protože tohle na svých rostlinkách rozhodně nechcete.

Takto vypadala po rozbujení na pochroumaných listech rajčete. Na rozdíl od běžných houbovitých onemocnění, kde dochází ihned k poškození listů, zde k úplné destrukci dojde až po výrazné okupaci okolí. V blízkém okolí se rozjíždí padlí a pomáhá běžný roztok. Na tuto rozjetou mršku nestačí běžná koncentrace roztoků a ani intenzivní smáčení. Likvidaci je potřeba rozložit na dva tři postřiky a to je v době zrání plodů krajně nepříjemné.
Je lépe napadení předcházet prevencí a případné projevy napadení řešit hned.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..