Rychlení v naší jeskyni – zapalte louče

V předchozích částech jsem vám popsal princip předpěstování sazenic, princip výběru plodin a nastínil technologii, k té se váže tato část…

Na startu je vždy posouzení jaké máte k dispozici podmínky. Tedy teplota, světlo a prostor. Čím více světla, tím méně přísvitu a chladnější chodba s oknem je vhodnější než obývák. Orientace oken… Spousta faktorů, které s plným přísvitem nemusíte řešit. To proto, že okna a doba práce slunce jsou limitována přírodou a my chceme v únoru mít duben. Takže nejlépe s přírodou počítat jako s vlivem navíc, ale zajistit zázemí kompletně.

Zapalte louče

Když jsem se v roce 2009 začal více zajímat o FVE a možnosti domácího pěstování, byl výběr velice omezený. LED byla teprve na začátku a i malé 12W z Číny byly šíleně drahé. Vhodnější na start pěstování sazenic byly 85W obloukové spořivky (s rtutí). Ty však měly velice omezený dosah, ale daly se pořídit ve třech kombinovaných odstínech. Žlutou jsme si oblíbili tak, že po ukončení pokusu jsme ji využívali v obývacím pokoji k tónovému osvětlení. Je to však osvětlení nevýhodné. Velká spotřeba, nízký výkon a omezená životnost.
Jednoduchá elektronika, když odejde jeden oblouk, ostatní svítí a je i možné seskládat oblouky ve funkční elektronice.

Postupně se LED světla rozmáhala a kvalita byla ustálena i na běžných svítidlech. Tehdy mohl zahradník (v PostApo) začít plesat. Běžná bílá barva odpovídá brzkému jaru a sazeničky plodin ji snášejí dobře. Také postupně rostl poměr mezi spotřebou a výkonem a nyní je vyhráno. Běžný venkovní LED reflektor je dostatečný pro start sadby sazenic v naprosté tmě bez přístupu denního světla. Když klesla cena, už byl poměr výkon/spotřeba nepřekonatelný.

Další výhodou je rozsah výkonu reflektorových svítidel, která lze pořídit 10W, 20W, 30W, 50W a nedávno jsem viděl v nabídce 100W reflektor, ten asi otestuji na podzim na chilli dopěstování.
Pro zisk zkušenosti jsem využil 2x10W,  3x20W a několik 30W. Letos se dále uvidí podle možnosti umístění vzrostlých sazeniček do skleníku, ale pak už je i dostatek světla venku, jen noční teploty nejsou vyhovující. Vyplatí se sazenice slunit a na noc uklízet. Pozor na čas!

Když hoří louče, záleží na době hoření

Dobu svícení v přípravce ovlivňuje cílový vzhled sazenice, můžeme začít už v prosinci s periodou února/března a v únoru už svítit periodou dubna. Důležitá je znalost termínu vhodné výsadby a rozsah kdy vychází a zapadá slunce v periodě vhodné sadby. Když totiž lednová semínka zasadíte do dubna, rostlinka půjde do další fáze vegetačního cyklu předčasně.
Je potřeba postupovat od raných termínů sadby k pozdějším, což vede k úspoře nákladů i místa.
Osobně mám rád semínka vhodná k sadbě celoročně nebo leden/únor do skleníků a sázím je do fotoperiody konce února a brzy přecházím na fotoperiodu půlky března. Při druhém patře paprik protahuji periodu na začátek dubna a ten držím co nejdéle.
Konec dubna už je fotoperioda tak dlouhá, že některé rostliny nutí do květu.

S fotoperiodou souvisí zásadní pravidlo… Slunce nikdy nesvítí kratší dobu.

V tomto pravidlu platí zásada, že nelze držet sazenice v periodě května a sázet je v dubnu. Perioda osvitu nesmí přesahovat periodu přirozené doby výhodu a západu slunce při výsadbě.
Pokud přesadíte sazenice ven do kratší periody, způsobíte jim šok. Není proto kam spěchat a dobu osvitu pomaličku přidávejte až do souhry velikosti sazenic a plánu výsadby. Pří slunění venku pak již stačí fotoperiodu doplnit ranním nebo večerním dosvitem. Sluněním také sazenice znatelně zesílí.

Pokud dodržíte popsané postupy v první, druhé a této třetí časti, třetí den od zasazení semen vás již čekají první vyklíčená semena

Úplný start – shrnutí

  • kokos zalít teplou vodou
  • semena sázet do vychladlého substrátu lehce nad pokojovou teplotu
  • první dva dny lze nechat sadbovače poskládané na sobě, třetí den již rostlinky pracují
  • začít lze s pokrytím nízkým výkonem a záhy přepnout na výkon vyšší
  • čas spínacích hodin nastavit na východ a západ slunce v potřebném termínu setby a plynule čas přidávat podle růstu a termínu výsadby sazenic
  • na začátku nekrmit a teprve s růstem listů začít příkrm, zvažte postřik a také využití lignohumátu
  • vhodné je využít akvárium/terárium pro vytvoření uzavřeného biotopu – mikroklima vhodné pro klíčivost semen a zdraví prospěšné podmínky pro mladé sazeničky
  • před vyklíčením je vhodné celý povrch vystříkat slabším roztokem fungicidu
  • hlídejte vláhu substrátu a přikapkávejte 😉

Tip! Při možném dostatku denního světla lze mezi spínací hodiny a svítidlo připojit soumrakový spínač. Při dostatečném osvitu denním světlem v cyklu fotoperiody tak může LEDky vypnout.

2 thoughts on “Rychlení v naší jeskyni – zapalte louče”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..